7 Mart 2009 Cumartesi

Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun

Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak yolunda verdiği savaşın temsili başlangıcı 8 Mart 1857 yılında Amerika’nın New York kentinde tekstil sektöründe çalışan yüzlerce kadının düşük ücretlerini, uzun çalışma saatlerini ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için grevler yapması olarak kabul edilmektedir.

Bu olaylardan 52 yıl sonra Danimarka’nın Kophenhag şehrinde düzenlenen Kadın Sosyalist Enternasyonel toplantısında 8 Mart 1857 de New York’ta başlayan, kadınların haklarını kazanılması ve kadınların birlikteliği mücadelesinin her yıl Kadın Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdılar.

Kadın hakları mücadelesinde 1975 yılı büyük özellik taşıyordu. Uluslararası Kadınlar Yılı olarak kutlandı. Bu yıl etkinlikleri içerisinde Birleşmiş Millteler 8 Mart gününü Dünya Kadın Günü olarak kutlamaya başladı. İki yıl sonra 1977 de, Birleşmiş Milletler genel toplantısında Kadın hakları, uluslararası barış günü olarak kabul edildi Bu kabulün altında iki temel neden açıklandı, Dünya barışının korunması, sosyal gelişim için ve temel insan haklarının kullanılması için kadınlarında eşitlik ve kendilerini geliştirmelerine olnak gereksinimi idi. Kadınlara eşit hakların verilmesinin Dünya barışını güçlendireceği kabul edildi.

Dünya Kadınlar Günü kadınlar açısından çok daha farklı bir gün günümüzde. Kadın haklarının kazanılmasında nerelerden başlandığını ve bugünlere nasıl gelindiğinin hatırırlanması içinde özel bir gün. Bir çok gelişmiş ülkede kadın hakları çok ilerlemeler göstermiş olsada, ülkemizde ve gelişmeke olan ülkelerde kadın hakları ne yazıkki istenen seviyelerden oldukça uzakta. Dünya Kadın Günü dünya kadınları arasında da bir dayanışma ve deneyim değişimi günü.

Dünya Kadınlar Günü ülkemiz içinde de kadın haklarının kazanılması, iyileştirilmesi için konunun gündeme gelmesinde de önemli bir gün. Kadın haklarının ülkemizde kullanımı ne yazık ki homejen bir dağılım göstermiyor. Kazanılan deneyimlerin, tüm ülke sathına yayılması için yılda bir gün olsa da Dünya Kadınlar Günü bizim için ayrı bir önem taşıyor.

Dünya genelinde kadın haklarında son yıllarda meydana gelen artış dahi bir çok gerçeği değiştirbilecek nitelikte değildir. Dünyadaki en fakir insanların büyük bir çoğunluğu kadın, dünyadaki eğitim almamış insanların büyük çoğunluğu yine kadınlar. Kadınlar bugün ülkemizde de erkeklere göre %25 - 50 oranında daha az ücretle çalıştırılmaktadırlar.

Bu gün bir Dünya Kadın Günü olmasını sağlayan tarihteki bazı önemli kilometre taşlarını aşağıda veriyoruz:

1857 New York: kadinlar 12 saatlik günlük çalışma saatine, düşük ücrete karşı yürüyüşler yaptılar. Polis tarafından dağıtıldılar.

1908 New York: 15.000 kadın daha kısa çalışma saati, daha iyi gelir ve oy hakkı için yürüdü. Doğum izni istediler. Kullandıkları slogan “Ekmek ve Gül ” idi. Ekmek yaşama güvencesi, karın tokluğunu, gül ise daha kaliteli yaşamı simgeliyordu.

1909 İlk Kadın Günü 28 Şubat ta kutlandı. Avrupa’daki kadınlar da Şubat ayının son pazar gününü Kadın Günü olarak kutladı.

1910 Clara Zetkin isimli bir Amlan sosyalist kadın, kadın Sosyalist Enternasyonelinde Dünya Kadınlar Günü olmasını önerdi ve kabul edildi.

11 yorum:

Paşa dedi ki...

SENİNDE DÜNYA KADINLAR GÜNÜN KUTLU OLSUN

Digital Kelebek dedi ki...

Yarın olurda kutlayamaz isem..

Şimdiden en içten ve samimi duygularımla "Kadınlar Günü"nüzü kutlarım efem..

beyaz mendil dedi ki...

Olmadı Digital Kelebek:)))Biz bu yazıyı bir gün önceden koyuyoruz ki erkekler hazırlık yapsın,bizlere bir güzellik yapsınlar diye:))))

tuğba dedi ki...

çok önemli bir gün bence...zira tüm dünyada kadınlar her ne kadar eşit görünsede eziliyorlar...

Digital Kelebek dedi ki...

Ahh:) Alemsin ya..

Vallahi, zaman, mekan ve iletişimle ilgili sorunlar olmasa mutlaka yapardık güzellik ama..
Bu blog cemiyetinde ne yapabilirki bi erkek:)

beyaz mendil dedi ki...

Haklısın Tuğba'cığım ama bu sadece bir tek günle sınırlı kalınca olmuyor.

Defne dedi ki...

kadınların kıymetinin 365 gün bilinmesi dileğiyle..
kadınlar gününüz kutlu olsun.

malla dedi ki...

teşekkürler. Dilerim Kadınlar Günü bütün kadınlar için yeni başlangıçlara araç olur.

beyaz mendil dedi ki...

İnşallah Malla'cığım,yürekten katılıyorum dileğine.

Yelda dedi ki...

İykide kabul edildi
Dünya'nın en güzel kadını
Dünya Kadınlar günün kutlu olsun...

beyaz mendil dedi ki...

Beni çok şımartma Yelda'cığım,her gün beklerim bu iltifatları:))Aslında ben her hafta dr.yerine senin yanına gelsem diyorummmmmmmmmmm:)